DomainSat.Org Domain Satış Platformu

flyoludeniz.com : 15,00 EUR     mustafamuhammed.com : 1.000,00 TL     deutzparca.com : 15.000,00 TL     ruyacagla.com : 1.500,00 TL     Gastrohaberi.com : 150,00 TL    

Neden Alan Adınızı Yenilemelisiniz?

Neden Alan Adınızı Yenilemelisiniz?

Bir alan adını kaybetmek hafif bir rahatsızlıktan daha fazlasıdır - markanız, işiniz ve müşteri ilişkileriniz için büyük bir darbe.   

Etki alanlarında yeniyseniz, sürelerinin dolabileceğinin farkında olmayabilirsiniz ve bunun nedeni, etki alanlarının "bir ve bitmiş" satın alma türü olmamasıdır. Bir alan adını kaydettiğinizde, onu belirli bir süre için, genellikle 1 ila 10 yıl arasında, fiilen kiralıyorsunuz.  

Bu yazıda, alan adlarının önemini, alan adlarının yaşam döngüsünü, bir alan adının süresi dolduğunda ne olacağını ve alan adı yenilemesini tartışıyoruz.

Alan adınızı neden yenilemelisiniz?

Alan adının önemi

Alan adları ilk başta düşündüğünüzden daha önemlidir. Çevrimiçi kimliğinizin büyük bir parçasıdır ve işletmenizi temsil eder.

İyi bir alan adı, işletmenizin güvenilirliğini sağlar ve onu spam içerikli web sitelerinden ayırır. Müşterilerinize güven verir, SEO çabalarınızı artırır ve dijital işinizi büyütmek ve pazarlamak için size merkezi bir nokta sağlar.

Alan adınızı kaybetmenin tehlikeleri

Alan adınızı kaybettiğinizde markanızın ayrılmaz bir parçasını da kaybedersiniz . Etki alanınız, insanların markanızla sahip oldukları çok önemli bir temas noktasıdır - özünde, dijital kapınıza ulaşmaları için ihtiyaç duydukları adrestir.

Alan adınızı yenilemezseniz ve süresi dolarsa, rakipleriniz dahil hemen herkes tarafından satın alınabilir. Etki alanı adınızı ele geçiren ve ana sitesine yönlendiren bir rakip hayal edebiliyor musunuz? İşletmenize zarar vermek için bir yönlendirme oluşturmaları bile gerekmez, tek yapmaları gereken, artık kullanamamanız için alan adını tutmaktır.

Süresi dolan alan adları sıcak bir maldır. Bir alan adı kaydedilip kullanıldığında, yerleşik web sitesi trafiğinin ve geri bağlantıların bir geçmişini sunarak, onları pek çok kişi için değerli kılar.

Alan adınızın ne zaman sona ereceği konusunda endişelenmeniz gereken sadece rakipler değil. Süresi dolmuş bir alan adı, SEO'nuzu veya arama motoru optimizasyonunuzu etkileyebilir . Etki alanınızın süresi dolduğu için siteniz düşerse, arama motorları için oldukça kötü görünür ve sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını kaybetme olasılığı yüksektir.

Ve bir de endişelenmen gereken marka oluşturma yönü var. Bir alan adının süresi dolduğunda, onu tamamen başka bir alıcıya kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu, pazarlamaya, sitenizi kurmaya ve tüketici güveni yaratmaya harcadığınız tüm sıkı çalışmaların gittiği anlamına gelir. GİTTİ . Sizi dijital yolculuğunuzun başlangıcına geri götürecek ve bunları baştan inşa etmeniz gerekecek.

Süresi dolan alan adlarının gerçek hayattan örnekleri

Foursquare'i duydun mu? Sadece bir başlangıçken, alan adlarını yenilemeyi unuttular. O zamanlar yaklaşık 80 milyon dolar değerinde olan bir işletme için bu büyük bir hataydı ve onları pek çok alay konusu haline getirmişti .

Süresi dolmuş bir alan adı da size en çok acı çektiği yerde vurabilir - doğrudan cüzdanınızda. 2017'de Sorenson iletişimleri alan adlarını yenilemeyi unuttu. Bununla birlikte, engelli birçok Amerikalı için bir hizmet sağlayıcısıdırlar ve etki alanlarının sona ermesi "önlenebilir bir hizmet kesintisi" olarak kabul edildi. Sonunda 252 bin dolarlık ek ceza üstüne 2.7 milyon dolar ödemek zorunda kaldılar. Ah.

Bir alan adının yaşam döngüsü

Etki alanı adı yaşam döngüleri dört bölüme ayrılabilir: Etkin, Süresi Doldu, Tekliften Yararlanma Süresi ve Silinmeyi Bekliyor.

Aktif

Etki alanınız etkin olduğunda, ayarlarını değiştirebilir ve iletişim bilgilerini değiştirebilirsiniz. Aktif bir alan adına sahip olmak, web sitenizi çevrimiçi tutmak ve profesyonel e-postanızın çalışması için çok önemlidir.

Bir alan adı kaydedildikten sonra aktif hale gelir, bu kayıt dönemleri 1 ila 10 yıl arasında sürer.

Süresi doldu

Bir alan adı, sona erme tarihinden bir gün sonra resmi olarak sona erer. Web siteniz ve alan adınızla ilişkili herhangi bir e-posta adresi çalışmayacaktır . Bunun yerine, web siteniz "park edilmiş" bir sayfa gösterecektir.

Not: Başkaları süresi dolduktan hemen sonra teklif verebilir ve alan adını satın almayı deneyebilir; ancak, etki alanınızı sona erme tarihinden itibaren 30 gün içinde yenilerseniz, etki alanına ilişkin talebiniz 3. taraf tekliflerine göre öncelik kazanır.

Tekliften Yararlanma Ek Süresi

Yaklaşık 45 gün süresi dolmuş durumda olduktan sonra, alan adı bir kullanım yetkisiz kullanım süresine girecektir. Bazı TLD'ler , süreleri dolduktan sonraki gün itfa durumuna girebilir.

Not: Alanınız kullanım dönemindeyse, yine de alabilirsiniz. Çoğu kayıt şirketi, normal alan yenileme oranınıza ek olarak bir kullanım ücreti alır. 

Silinmeyi Bekliyor

Bir alan, bekleyen silme aşamasına girdiğinde, artık geri alınamaz. Yaklaşık 5 gün bu statüde kalacak ve ardından yeni kayıt için tekrar halka açıklanacaktır. Böyle bir durumda, başka birinin yapmadığını ve herhangi bir kullanım ücreti ödemeyeceğini, yalnızca normal kayıt ücretini ödemesi gerekmediğini varsayarak alan adını yeniden satın almayı deneyebilirsiniz.

Alan adı yenilemeleri

Bir Domain.com müşterisiyseniz, alanınızı yenilemeyi kolaylaştırıyoruz. Kaç alan adına sahip olduğunuza bağlı olarak yıllık bir takvim hatırlatıcısı veya bir dizi hatırlatıcı ayarlamak zorunda kalmak yerine, size alan adınızı otomatik olarak yenileme seçeneği sunuyoruz.

Otomatik yenileme seçeneğini oturum açtıktan sonra hesabınızda bulabilirsiniz. Tek yapmanız gereken sayfanın sol üst köşesindeki "Alanlar" ı tıklamak ve ardından istediğiniz alan adının altında "Yönet" i seçmek. otomatik yenilenecek şekilde ayarlandı. Daha sonra otomatik yenileme için seçimi görmelisiniz ve aşağıda gördüğünüz gibi geçişin hızlı bir şekilde değiştirilmesi yeterlidir.

Alan adı yenileme ipuçları

Etki alanlarınızı yönetirken hayatı biraz daha kolaylaştırmaya çalışmak için bir araya getirdiğimiz bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Yenileme hatırlatma bildirimlerinizi açık tutun. Bunları kapatırsanız ve otomatik yenileme kurulumunuz yoksa, bu bir felaket tarifi olabilir. Etki alanınızın süresi dolmadan 30 gün önce ve süresinin dolduğu günden itibaren 5 gün içinde tekrar bir e-posta göndereceğiz.

Alanlarınızı otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlayın. Bu şekilde, potansiyel olarak aşırı kalabalık bir gelen kutusunda bir e-posta hatırlatıcısını kaçırma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Güncel olmayan fatura bilgilerini güncelleyin. Kredi veya banka kartınızı kaybederseniz veya kendiliğinden sona ererse, kendinizi zor durumda bulmak istemezsiniz. Alan adınızı kaybetme riskini almak yerine, hangi masrafların olduğunu görmek için ekstrelerinize bakın ve bu hizmetleri yeni kart bilgilerinizle güncelleyin.

Birleştirin, birleştirin, birleştirin! Farklı kayıt şirketleri arasında farklı son kullanma tarihlerine sahip birden çok alan adını takip etmek kolay değildir. Alanlarınızı, hepsini tek bir yerde görebileceğiniz tek bir kayıt operatöründe tutmanızı öneririz.

E-posta adresiniz güncel mi? Değilse, hiçbir zaman etki alanı sona erme hatırlatma e-postaları almayacaksınız. Alan size aitse, e-posta adresinizin artık devam etmediğiniz veya çalışmadığınız bir okul veya işletme ile ilişkili olmadığından emin olun.