DomainSat.Org Domain Satış Platformu

Gastrohaberi.com : 150,00 TL     ruyacagla.com : 1.500,00 TL     deutzparca.com : 15.000,00 TL     flyoludeniz.com : 15,00 EUR     mustafamuhammed.com : 1.000,00 TL    

ICANN nedir? Nasıl çalışır?

ICANN nedir? Nasıl çalışır?

ICANN kısaltmasını duymamış olabilirsiniz, ancak bildiğimiz gibi İnternetin çalışır durumda kalması için zorunludur.

Bu yazıda, ICANN hakkında bilmeniz gereken her şey ve dünya çapında web'de oynadığı hayati rol hakkında konuşacağız.

ICANN nedir?

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu'nun kısaltması olan ICANN, İnternet'in güvenliğini korumaya yardımcı olmak ve herkes tarafından kullanılabilmesini sağlamak için 1998 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. İnternette bir etki alanı kaydettiğiniz her seferinde, etki alanı kayıt işleminin bir parçası olarak etki alanınızı kaydettirmek için ICANN'e küçük bir ücret ödeyen bir etki alanı adı kayıt kuruluşundan geçersiniz.

ICANN, İnternette hangi içeriğin gittiğini kontrol etmez, yani İnternet erişimini düzenleyemez veya spam oluşumunu durdurmaya yardımcı olamaz, ancak İnternet'in benzersiz tanımlayıcıları üzerine politika geliştirip uygulayarak web'in güvenli kalmasına yardımcı olur. Bu benzersiz tanımlayıcılar, belirli bir site için arama yaparken adres çubuğuna yazdığınız ad ve numaradır. Bu sitenin adresi benzersiz olmalıdır, böylece bilgisayarlar birbirlerini nerede bulacaklarını bilirler.

ICANN, bu benzersiz tanımlayıcıların tüm dünyada koordine edilmesine yardımcı olarak küresel bir İnternete sahip olmamızı sağlar. Bunu yaparken, ICANN ayrıca web'de rekabeti teşvik etmeye yardımcı olur ve İnternet'in genişlemesinde ve evriminde hayati bir rol oynar.

ICANN, Alan Adı Sistemi ile nasıl ilişkilidir?

İnterneti insanlar için erişilebilir kılmak için var olan bir sistem var. Alan Adı Sistemi veya DNS olarak adlandırılan bu sistem, bir web adresini veya IP adresini hatırlamamızı kolaylaştırır .

Bir IP adresi, her biri farklı bir cihazla ilişkilendirilen karmaşık bir sayı dizisidir, ancak bir insanın bu uzun sayı listelerini hatırlaması oldukça zor olacaktır. DNS, bunun yerine bu sayıları bir dizi harfe dönüştürmek için devreye girer. IP adresi, bu harf dizisini kesin sayı dizisine bağlar.

Bu dönüştürme yapıldığında, görünüşte rastgele bir sayı dizisi yerine adıyla birlikte belirli bir web sitesini bulabilirsiniz. Bilgisayarlar hala birbirleriyle iletişim kuruyor ve adresi bu numaralardan biliyorlar, ancak insanlar için örneğin Domainsat.org hatırlamamız gerekiyor .

DNS, bu nedenle insanların İnternet'i kullanmasını çok daha kolaylaştırır. Ayrıca, belirli bir etki alanını ve IP adresini değiştirmek kolay olduğundan, bir etki alanının belirli bir bilgisayara bağlanmasını da engeller. Bir değişiklik meydana geldiğinde, ultra esnek DNS altyapısı sürekli olarak güncellenmekte olduğundan, tüm İnternet'in değişikliği tanıması 48 saatten daha kısa sürer.

Alan, noktadan önce ve sonra gelenler dahil olmak üzere iki unsurdan oluşur. "Com", "org" veya "net" gibi noktanın sağına gelen, üst düzey alan veya TLD olarak bilinen şeydir Her belirli TLD için, söz konusu TLD ile biten tüm etki alanlarından sorumlu bir şirket veya kayıt defteri vardır. Bu kayıt defteri, bu adların ilişkili olduğu IP adreslerine ek olarak, doğrudan bu adın altındaki etki alanlarının tam listesine erişebilir.

Noktanın önündeki kısım muhtemelen şirketinizin veya kuruluşunuzun adıdır ve kaydettiğiniz alan adıdır. Bu alan, web siteniz, e-postanız ve daha fazlası için kullanılır.

DNS, bu nedenle, alan adı kayıt işlemi sırasında sağlanan bilgiler aracılığıyla kişilerin İnternet üzerinde belirli web sitelerini bulmasını mümkün kılar. E-posta ve diğer birçok çevrimiçi kullanım da bu sisteme dayanmaktadır.

Şimdi ICANN'in nereden geldiğini merak ediyor olabilirsiniz ...

Alanlar, kayıt şirketleri tarafından satılır. Tüm etki alanlarını yöneten tek bir kayıt şirketi yoktur, bunun yerine geniş bir ağ vardır. Bu kayıt şirketleri, bir alan adı için istedikleri kadar ücret alabilir, ancak her kayıt operatörünün, alan adının kaydedildiği uygun kayıt kuruluşuna alan adı başına belirli bir ücret ödemesi gerekir.

ICANN'in bu kayıtların her biriyle sözleşmesi vardır ve kayıt otoriteleri için bir akreditasyon sistemi yürütür. Bu kontrol ve denge sistemi, bize açık bir İnternet sağlayan kararlı alan adı ortamı sağlar.

ICANN'in IP adreslerindeki rolü nedir?

ICANN ve IP adresleri arasındaki ilişki, insanlar tarafından kullanılan alan adlarına benzer. Aynı isimde iki alan adına sahip olamayacağınız gibi, aynı IP adresleri de olamaz.

ICANN bu sistemi çalıştırmaz, ancak idari bir rol oynar. IP adreslerinin nasıl dağıtılacağını koordine etmeye yardımcı olur, böylece tekrar olmaz. ICANN ayrıca IP adresleri için merkezi depo görevi görür. Bu havuzda, aralıklar bölgesel kayıtlara sağlanır ve daha sonra bunları ağ sağlayıcılarına dağıtır.

ICANN'in kök sunucularla ne ilgisi var?

Toplamda on üç kök sunucu vardır, yani daha teknik olarak, kök sunucuların bulunabileceği on üç IP adresi vardır. On üç IP adresinden birine sahip olan bu sunucular, web'in onlarca farklı fiziksel alanına yerleştirilebilir. Ancak, bu sunucuların tümü, İnternet adres defterlerinin ana dizini olarak hareket eden aynı dosyanın bir kopyasını depolar. Her üst düzey etki alanının, söz konusu kayıt defterinin adres defterini bulabileceğiniz listelenen bir adresi vardır.

Kök sunuculara çok sık başvurulmaz, çünkü ağdaki bilgisayarlar tarafından bilindikten sonra, üst düzey bir etki alanının adresi korunur. Adresin değişmediğinden emin olmak için yalnızca ara sıra kontrol ederler. Bununla birlikte, kök sunucular hala İnternet'in önemli bir parçasıdır ve sorunsuz çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

Kök sunucuların operatörleri büyük ölçüde özerk kalabilir. Ancak yine de birbirleriyle çalışmaları ve sistemin ICANN ve değişen İnternet ile güncel kalmasını sağlamaları gerekir.

ICANN'in birincil amacı nedir?

ICANN'in ana rolü, İnternet'in tüm dünyada sorunsuz çalışmasını sağlamaktır. Bu daha yaygın olarak "evrensel çözülebilirlik" olarak bilinir. Bu terim, dünyanın neresinde olursanız olun, ağa eriştiğinizde aynı sonuçları alacağınız anlamına gelir. Bu bize, bulunduğunuz yere bağlı olarak farklı şekilde çalışan bir deneyim yerine tek bir İnternet sağlar.

ICANN nasıl yapılandırılmıştır?

Bir bütün olarak ICANN, aslında her biri İnternet'in farklı bir bölümünü temsil eden birkaç farklı gruptan oluşur. Her grup, ICANN tarafından verilen nihai kararlara katkıda bulunur. Bu destekleyici ICANN kuruluşları, IP adreslerini, etki alanı adlarını ve ülke kodu üst düzey etki alanlarını temsil eder .

Ayrıca, ICANN tavsiyesi sunan dört danışma komitesi ekibi vardır. Bu danışma komitesi grupları, hükümet organlarını ve uluslararası anlaşma kuruluşlarını, kök sunucu operatörlerini, İnternet gizliliği ve güvenliğini ve geniş bir topluluğu (ortalama İnternet kullanıcısına atıfta bulunarak) temsil eder.

Son olarak, İnternet teknolojileri için temel protokoller sağlamak üzere kuruluşlarla birlikte çalışan bir teknik irtibat grubu vardır.  

Tüm ICANN nihai kararları, Yönetim Kurulu tarafından alınır. Yönetim Kurulu'nun 15'i oy hakkına sahip olmak üzere toplam 21 üyesi bulunmakta olup, geri kalan 6'sı oy hakkına sahip değildir. Oylama yapan üyelerden sekizi bağımsız bir aday gösterme komitesi tarafından seçilirken, geri kalanı destekleyici kuruluşlar tarafından aday gösterilir.

ICANN'in ayrıca ICANN personelini ve çalışmalarını yöneten bir Başkanı ve CEO'su vardır. Bu personel dünyanın her yerinde farklı ülkelerde bulunur ve çabalarını destekleyici kuruluşlar ve danışma komiteleri ile koordine eder.

ICANN karar verme süreci nedir?

ICANN'in yapacak oldukça önemli bir işi olduğundan, internette nasıl değişiklik yapacaklarını merak ediyor olabilirsiniz.

Destekleyici kuruluşlar mevcut ağda değişiklikler önerir veya kendilerinin veya bir danışma komitesinin belirlediği endişeleri dile getirir. Bu değişiklikler tartışılır ve nihayetinde bir rapor oluşturulur ve halkın incelemesi için yayınlanır. Önerilen değişiklikler ICANN sistemindeki başka bir grubu etkilediğinde, bu gruba önerilen değişiklikleri gözden geçirme ve konu hakkında fikir sunma fırsatı verilir. Bu grubun görüşleri daha sonra kamuoyuna da duyurulur.

Bu incelemelerin her biri, geri bildirime dayalı bir öneri listesi de dahil olmak üzere, ICANN Yönetim Kurulu'na sunulan tek bir rapora konur. Kurul daha sonra listeyi gözden geçirir ve değişiklikleri onaylar veya reddeder. Kurul tüm değişiklikleri onaylayabilir veya bazılarını onaylayıp diğerlerini reddedebilir, hatta belki de tüm teklifi reddedebilir. Çoğu zaman, sorun, konu onaylanmadan önce nelerin değiştirilmesi gerektiğine dair bir açıklama ile ilgili destekleyici kuruluşlardan birine geri gönderilir.

Süreç, dahil olan her grup ve Yönetim Kurulu bir uzlaşmaya varana veya raporla ilgili nihai bir karar verilinceye kadar tekrar eder.

ICANN'den kim sorumlu?

ICANN için hem harici hem de dahili hesap verme sorumlulukları vardır.

Dış hesap verme sorumlulukları söz konusu olduğunda, bir organizasyon olarak ICANN, Kaliforniya Eyaleti yasalarına dahil edilmiştir. Bu nedenle ICANN, Amerika Birleşik Devletleri yasalarına uymalıdır ve ABD yargı sistemi tarafından mahkemeye götürülebilir. Kar amacı gütmeyen bir kamu kuruluşu olarak, ICANN ve yöneticileri de kurumsal hukuk kapsamındaki görevlerini sürdürmekle yasal olarak sorumlu tutulur.

ICANN ayrıca iç tüzüğü, küresel Kurul varlığı, bağımsız bir aday belirleme danışma komitesi (bazı Kurul üyelerini seçer), Kurul tarafından yıllık olarak seçilen kıdemli personel ve Kurul yeniden değerlendirme komitesi, bağımsız inceleme paneli ve bir ombudsman.

İnterneti açık tutmak

ICANN, İnternet'i herkes için açık tutma çabalarında birincil bir rol oynar. Bunu, çok paydaşlı kontrol modeli aracılığıyla gerçekleştiriyor, ancak bazıları ICANN'in bağımsız bir organ olarak çalışmasıyla ilgili endişelerini dile getirmiş, hiçbir işletmenin, hükümetin veya bireyin İnternet'in kontrolünde olmaması gerektiğinden korkuyor.

ICANN'in rolünün çevrimiçi görünen içeriği düzenlemek olmadığı bir kez daha belirtilmelidir, ancak, DNS uluslararası hükümetler tarafından kontrol edildiğinde ortaya çıkabilecek içerikle ilgili endişeler vardır. Alan düzeyinde yayından kaldırmalar, ifade ve / veya basın özgürlüğünün ihlali olarak görülebileceğinden, ICANN'in tartışmalı içeriği nasıl ele aldığı ve diğer konularla ilgili ek endişeler vardır.

ICANN'in dahil ettiği süreçler, İnternet'in tek bir bağlı ağ üzerinde tüm dünyadaki tüm kullanıcılara açık kalmasını sağlamaya hizmet eder.

ICANN, web sitenizi çevrimiçi tutmanıza yardımcı olur

Gördüğünüz gibi ICANN, bildiğimiz haliyle İnternet'in korunmasında çok önemli bir rol oynamaktadır ve yarının İnternetini şekillendirmeye ve geliştirmeye devam etmektedir. Ne zaman bir alanı kaydetmeye , ICANN ücreti küçük bir parça alır ve yardım için alan adı web güvenliği korumak denetlemektedir.