DomainSat.Org Domain Satış Platformu

deutzparca.com : 15.000,00 TL     mustafamuhammed.com : 1.000,00 TL     flyoludeniz.com : 15,00 EUR     Gastrohaberi.com : 150,00 TL     ruyacagla.com : 1.500,00 TL    

DNS Nasıl Çalışır?

DNS Nasıl Çalışır?

İnternetin en temel yönlerinden biri Alan Adı Sistemidir (DNS).

Web'in genel işlevi için yaşamsal önemine rağmen, çok az kişi onu yalnızca bir alan adını kaydetmek istediklerinde değil , bilgisayarlarını veya akıllı telefonlarını her kullandıklarında düzenli olarak kullandıklarının farkındadır .

Bu nedenle, tüm potansiyel ilk kez web sitesi sahipleri için, işin ilerlemesine yardımcı olabilecek anlaşılması gereken bazı temel terimler.

IP adresleri

IP adresi nedir? Web'deki bilgisayarlar, İnternet Protokolü (IP) adreslerini kullanarak birbirlerine karşılık gelir. Bu IP adresleri, 32 bitlik veya 128 bitlik sayısal rakamlar ve dönemlerden oluşan bir dizedir ve şuna benzer: 174.199.239.174.

Bunların iki temel işlevi vardır:

 • Bir IP adresi, başka bilgisayarların bulunabilmesi veya konumlandırılabilmesi için bir bilgisayarın çevrimiçi adresini temsil eder.
 • Bir IP adresi, ana bilgisayar veya ağ kimliğine izin verir.

Bilgisayarlar, internete bağlanmak ve bilgi alışverişi yapmak için yerleşik ağ komutları veya protokoller listesine uyacak şekilde bağlanmıştır. İnternet Protokolü, çevrimiçi talepleri kesin bir şekilde ele almak, dağıtmak ve yönlendirmek için tasarlanmıştı ve bu taleplerin yerine getirilebilmesi için bir iade adresiyle eşleştirildi.

Bir bilgisayar çevrimiçi olduğunda, yaptığı ilk şey, halihazırda internete bağlı bir ağ aracılığıyla dolaylı olarak bir internet web tarayıcısına bağlanmaktır. Bu, İnternet servis sağlayıcınızı (ISS), iş ağınızı veya kablosuz ağınızı kullanarak web'e erişmenizi sağlar.

Alan Adı Sistemi

İnternetin biçimlendirici yıllarında, IP adresleri, bilgisayar bilimcilerinin bireysel bilgisayarları tanımlamasına ve aralarında iletişim kurmasına izin veren ustaca yaratılmışlardır. İnternet sadece birkaç bilgisayardan oluştuğunda bu oldukça işe yararken, hızla büyüyen ağa daha fazla cihaz ve insan katıldıkça, bu yöntem anlaşılır bir şekilde aşırı karmaşık hale geldi.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bilgisayar bilimcileri için bu zor olsaydı, giriş yapan kullanıcılardan 12 rastgele basamaktan oluşan çoklu dizileri ezberlemelerini istemek imkansız değilse de pratik değildi. Her biri belirli bir bilgisayar ve IP adresine sahip devasa bir IP telefon rehberi oluşturmak mümkün olsa da, bu da verimsiz bir çözüm gibi görünüyordu. Bu nedenle, bu sorunu hafifletmek için, bilgisayar bilimcileri bir alan adı sistemi oluşturulmasını önerdiler.

DNS kavramının altında yatan temel fikir, insanların kelimeleri hatırlamak için sayısal dizelerden daha kolay bir zamana sahip olmasıydı. Bu nedenle, şimdi bir alan adı olarak adlandırdığımız her IP adresi için bir takma ada sahip olmak çok daha kolay olacaktır. Bu süreci kolaylaştırmak için her alan adı şöyle olacaktır:

 • Belirli bir IP adresine bağlı benzersiz, türünün tek örneği bir ad.
 • Sahibi tarafından kaydedilir, bakımı yapılır ve ödenir.
 • Düzenlenecek ve denetlenecek kapsamlı bir dizine eklendi.

Önerilen bu çözüm geniş ölçüde benimsendi ve alan adı sistemi doğdu.   

DNS sunucusu nedir?

"DNS veritabanı nedir" diye sorulduğunda, DNS çözümlemesinin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir. Google.com gibi bir ana bilgisayar adı bir IP adresine çevrildiğinde DNS çözümlemesi gerçekleşir. Bu DNS sorgusu, bir etki alanı adını bulmak için dört farklı türde DNS sunucusundan geçmelidir:

 • DNS recursor - Bu yüksek kaliteli, yüksek performanslı sunucu, alan adı sisteminin kütüphanecisidir. Milyarlarca başka isimden oluşan geniş bir dizi arasında belirli alan adını bulmanıza yardımcı olur. Bu web sunucusu uygulamalardan sorgu alır ve ardından alan adını bulmaya yardımcı olmak için başka isteklerde bulunur.
 • Kök ad sunucusu - Kök sunucu, alan adlarını IP adreslerine çözümlemenin ilk aşamasıdır. Sorguyu daha belirli bir konuma gönderen bir referans noktası görevi gören, isimleri indeksleyen ve sınıflandıran Dewey Ondalık Sistemine benzer.  
 • Üst Düzey Etki Alanı adı sunucusu - TLD sunucusu, etki alanı adını belirli bir kategoriye daraltmaya devam etmeye yardımcı olur. Kütüphane benzetmesinin amacı açısından, bu korku bölümüne gitmek gibi olurdu. Ana bilgisayarlar için alan adının son kısmıdır. Örnek olarak, site.com'daki .com, TLD'dir (üst düzey alan).
 • Yetkili ad sunucusu - Bu, bir DNS sorgusundaki, belirli adı alan ve IP adresini eşleştiren terminal web sunucusudur. Bu IP adresini çevirir ve onu DNS yazıcısına geri gönderir, bu da kullanıcı için sorguyu yerine getirir.

DNS dizini

Bugünlerde dünya çapında çeyrek trilyondan fazla kayıtlı alan adı var. Tam boyutu ve kapsamı nedeniyle, DNS dizininin tamamı tek bir mega sunucuda depolanmaz; bunun yerine, sürekli iletişim kuran ve birbirini güncelleyen çeşitli etki alanı sunucularında depolanır. Her alan adının birden fazla IP adresine bağlanabileceğini unutmamak önemlidir. Bazı web siteleri, tek bir alan adına bağlanan yüzlerce değilse bile düzinelerce IP adresine sahip olabilir.

DNS dizininin tümü tek bir yerde olsaydı, yalnızca bilgisayar korsanlarından veya kötü niyetli tehditlerden gelen saldırılara karşı daha savunmasız olmazdı, aynı zamanda siz ve milyonlarca kişi yanıt alması için çözüm sürecinin sonsuza kadar uzun sürmesini sağlardı. aynı anda milyarlarca ismi araştırıyor.

Bu süreci kolaylaştırmak ve yavaşlamaları önlemek için iki ana şey gerçekleşir:

 • DNS bilgileri, yüzlerce yetkili ad sunucusu arasında bölünür ve paylaşılır
 • DNS sorguları yerel olarak önbelleğe alınır; bu nedenle, Facebook gibi bir siteyi düzenli olarak kullanıyorsanız, bu DNS bilgileri bilgisayarınıza kaydedilir, böylece bilgisayarınızın bu DNS bilgilerini yeniden aramasına gerek kalmaz.

Alan adları neden önemlidir?

Bir iş kuruyorsanız ve ona bağlı bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız , alan adı sistemi içinde bir alan adı kaydettirmeniz çok önemlidir Markanızı oluşturmak ve trafik oluşturmak için en fazla faydayı sağlayan bir isim seçerken ciddi düşünün.

Doğru alan adlarını seçmenin avantajları şunları içerir:

 • Reklam - Web sitenizde marka otoritesi oluşturmaya ve ek gelir elde etmeye yardımcı olan sponsorlar veya reklamlar olmasını istiyorsanız bir alan adı gereklidir.
 • Markalaşma - Bir alan adı, markanızı oluşturmanın ve müşterileri bilinçaltında markanızla ilişkilendirmeye teşvik etmenin ilk adımıdır. Bir web sitesi ve alan adı, size kim olduğunuzu ve masaya ne getirdiğinizi söyleme fırsatı verir.  
 • Güvenilirlik oluşturmak - Günümüz ekonomisinde internet varlığı hayati önem taşımaktadır. Web siteleri, işletmenin ve sattıkları ürünlerin güvenilirliğini sağlamak için ilk tarama araçları olarak kullanılır. Bir alan adınız, özellikle de premium bir alan adınız olduğunda , potansiyel bir işinizi güvenilirliğinizi onaylayan bir web sitesine gönderebilirsiniz, böylece potansiyel bir müşteri sizinle iş yapacak ve kişisel bilgileri konusunda size güvenecektir.
 • Bilinçaltı bağlantıların oluşturulması - İyi alan adlarının hatırlanması kolay olmalıdır. Tipik olarak, kısa ve akılda kalıcı olmaları yardımcı olur. Bu isimler mallarınız ve hizmetlerinizle ilgili olmalıdır, böylece insanlar doğal olarak adınızı sektörünüzle ilişkilendirir.
 • Size profesyonel bir e-posta verir - Kendi etki alanı adınıza sahip olmak, bir etki alanını iş için Gmail veya Microsoft Office 365 gibi bir e-posta adresiyle bağlamanızı sağlayarak iletişimlerinize daha fazla profesyonellik ve güvenilirlik kazandırır.
 • Arama Sonuçları - Alakalı bir alan adı, arama sonuçlarınızın iyileştirilmesine yardımcı olur. Örneğin yarış uçağı satmak istiyorsanız, allracingdrones.com alan adı, adın bir parçası olarak anahtar kelime ile doğal olarak daha üst sıralarda yer alacaktır.

Alan Adı Sistem kaydı  

İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN), "internetin sayısal alanlarını koordine etmek ve ağın istikrarlı ve güvenli çalışmasını sağlamak" için oluşturuldu. Etki alanı kayıt kuruluşları, etki alanı adlarını resmi olarak kaydettirmek ve IP adresleriyle ilişkilendirmek için ICANN ile birlikte çalışır.

Bir alan adı kaydettirmenin sizi o adın ömür boyu sahibi yapmadığının farkında olmalısınız; bunun yerine, bu adı belirli bir süre için kiralıyorsunuz. Bu genellikle bir yıldan birkaç yıla kadar süren bir kiralama süresinden oluşur. Bu süre sona erdiğinde, kaydınızı ek bir süre için yenilemek için ilk özel seçeneğe sahip olursunuz. Adınız yenilenmeden sona ererse, başka biri potansiyel olarak içeri girip adı alabilir.

DNS kayıt süreci

İdeal adı bulduktan ve kullanılabilir olduğundan emin olduktan sonra , seçtiğiniz alan adını kaydedebilirsiniz . Kaydolmak için aşağıdakileri göndermeniz gerekir:

 • Belirli alan adı.
 • Seçilen üst düzey alan.
 • Adınız, soyadınız, ev adresiniz, e-posta adresiniz, iletişim numaranız dahil iletişim bilgileriniz.
 • Kayıt şartları ve uzunluğu.
 • Ödeme ve fatura bilgileriniz.

Tüm bu bilgileri doldurup gönder düğmesine tıkladığınızda bir kayıt isteği gönderir ve alan adınızı ICANN'e kaydeder.

Alan Adı Sistemi, işletmenizin çevrimiçi ortamda bulunmasına yardımcı olur

DNS, internetin kolaylaştırılması ve sınıflandırılması için çok önemli olmuştur. Dünya çapında ağın dolaşmasını sağlar ve internet kullanıcılarının belirli IP adresleri yerine web sitesinin adını aramalarına olanak tanır.